Organizator:

Wystawa World Press Photo po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Poznańskich!

Podziel się

Międzynarodowe Targi Poznańskie po raz pierwszy w historii będą gościć na swoim terenie prestiżową, znaną na całym świecie, wystawę fotografii prasowej World Press Photo. 65. edycja wystawy odbędzie się w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie w dniach 9-26 maja br. w Iglicy.

Dziennikarski prestiż

World Press Photo to największy konkurs fotografii prasowej na świecie. Jego pomysłodawcą jest World Press Photo Foundation – niezależna fundacja z siedzibą w Amsterdamie zajmująca się rozwijaniem i promocją sztuki wizualnej.

Fundacja została stworzona w 1955 roku, kiedy grupa holenderskich artystów zorganizowała konkurs mający na celu przedstawienie ich prac międzynarodowemu gremium. Od tego czasu coroczny konkurs stał się najbardziej prestiżowym wydarzeniem w dziennikarstwie fotograficznym, a pokonkursowe wystawy ogląda blisko 4 mln osób na całym świecie.

Wielokrotnie laureatami konkursu byli Polacy. W 2020 roku wśród wyróżnionych laureatów był Tomasz Kaczor, który zdobył nagrodę w kategorii Portraits, Singles.

65. edycja konkursu WPP

Konkurs fotografii World Press Photo wyróżnia i nagradza najlepsze zdjęcia reportażowe i dokumentalne minionego roku*. Podczas tegorocznej edycji specjalne niezależne jury zdecydowało o wyłonieniu regionalnych zwycięzców w czterech kategoriach: Singles, Stories, Long-Term Projects i Open Format. Nagrodzono 24 autorów z 23 krajów. Zwycięzcy zostali wybrani spośród 64 823 zdjęć zgłoszonych przez 4066 fotografów ze 130 krajów.

Spośród 24 nagrodzonych fotografów, wyłonione zostaną cztery światowe nagrody główne w kategoriach The World Press Photo of the Year, the World Press Photo Story of the Year, the World Press Photo Long-Term Project Award oraz the World Press Photo Open Format Award. Ogłoszenie światowych zwycięzców nastąpi w dniu 7 kwietnia br.

Joumana El Zein Khoury, dyrektor wykonawczy World Press Photo Foundation, o tegorocznym konkursie: „To ekscytujące widzieć, w jaki sposób nowy regionalny konkurs przyniósł zmiany, na które liczyliśmy. Zmiany, które naszym zdaniem przyniosą różne perspektywy i głębsze połączenie z fotoreportażem i fotografią dokumentalną z całego świata”.

Wystawa w Iglicy

Dlaczego na siedzibę wystawy wybrano Iglicę? Iglica, czyli pawilon nr 11 Międzynarodowych Targów Poznańskich, stanowi od wielu lat historyczną wizytówkę targów. Została zbudowana w latach 1954-1955 na miejscu Wieży Górnośląskiej poważnie uszkodzonej w czasie wielkanocnego nalotu Aliantów w 1944 r. i rozebranej w 1947 r. Iglica jest ulokowana w samym centrum Międzynarodowych Targów Poznańskich, a jej odnowione wnętrze stanowi doskonałe miejsce na organizację spotkań o charakterze kulturalnym.

Otwarcie wystawy

Oficjalne otwarcie 65. edycji wystawy World Press Photo nastąpi podczas wernisażu w dniu 8 maja br., na którym wystąpi przedstawiciel Zarządu Grupy MTP, przedstawiciele World Press Photo, fotograf Szymon Brodziak oraz prezes Związku Artystów Plastyków Ewa Gbiorczyk. Wernisaż zwieńczy wspólne zwiedzanie wystawy wraz z występującymi prelegentami i artystami.

Wystawa World Press Photo będzie otwarta dla odwiedzających codziennie w godzinach 11:00-19:00 przez blisko trzy tygodnie w dniach od 9 do 26 maja br. Wydarzenie będzie biletowane.

Sztuka w Świecie

W trakcie trwania wystawy World Press Photo, w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, zobaczyć będzie można jeszcze dwie intersujące wystawy towarzyszące prezentujące prace znanych i utalentowanych artystów.

Historia uchwycona w kadrze – 100-lecie MTP – Szymon Brodziak

Wystawa Szymona Brodziaka wielokrotnie nagrodzonego mistrza fotografii czarno-białej, założyciela Brodziak Gallery i twórcy Brodziak Academy. Historia uchwycona w kadrze to wystawa pokazująca Międzynarodowe Targi Poznańskie od zupełnie innej strony. Warto spojrzeć na MTP oczami artysty i poczuć ducha tego wyjątkowego miejsca.

6 spojrzeń na sztukę – Związek Artystów Plastyków

Sześć spojrzeń na sztukę to wystawa malarstwa, grafiki i fotografii sześciu artystów: Katarzyny Bukowskiej, Ewy Gbiorczyk, Joanny Pęgier, Marii Silskiej, Konrada Siudy oraz Roberta Toczewskiego. Artyści przedstawią swoje prace w różnych technikach plastycznych. Będzie można przyjrzeć się pracom olejnym, akrylowym z użyciem żeli i past strukturalnych, czy jednej z najtrudniejszych technik, jaką jest akwarela. Obok obrazów pokazane będą grafiki, forma plakatu oraz cykl zdjęć.

Weekendowe Spotkania z Kulturą

W ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, w dniach 14 i 21 maja, odbędą się również Weekendowe Spotkania z Kulturą. Podczas tych sobotnich spotkań rodziny z dziećmi w wieku 8-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z monotypią – techniką plastyczną, która należy do formy druku lub grafiki płaskiej i pozwala uzyskać tylko jedną niepowtarzalną odbitkę. Warsztaty poprowadzą artyści ze Związku Artystów Plastyków.

W każdą sobotę odbędą się dwie tury warsztatów: o godz. 11:00 oraz o godz.14:00. Warsztaty będą trwały ok. 1,5h. Limit uczestników jednej tury warsztatów to 25 osób. Warsztaty są płatne: 30 zł za osobę.

Bilety na Wystawę World Press Photo oraz wydarzenia towarzyszące dostępne są na platformie ToBilet.pl: https://tobilet.pl/wystawa-world-press-photo-65-edycja.html.

 

* UWAGA – na wystawie World Press Photo niektóre fotografie mogą być drastyczne, wzbudzać lęk lub uczucie niepokoju. Wrażliwych widzów prosimy o szczególną ostrożność. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność. Dzieci wpuszczane będą tylko pod opieką dorosłych.